Honoring Social Justice Leaders Worldwide

दर्नाल अवार्ड रक्षाराम चमारलाई: कान्तिपुर दैनिक

15082016090618Darnal_Award__for_Social_Justice-(4)-1000x0

श्रावण ३१, २०७३- सामाजिक न्यायका क्षेत्रमा योगदान पुर्‍याएबापत सामाजिक अभियन्ता रक्षाराम चमार ‘सामाजिक न्यायका लागि अन्तर्राष्ट्रिय दर्नाल अवार्ड’ बाट सम्मानित भएका छन् । दलित अधिकार र विभेदरहित समाज स्थापनाका निम्ति लडेका सुभाष दर्नालको स्मृतिमा स्थापना गरिएको पुरस्कारको राशि ५ लाख रुपैयाँ रहेको छ । दर्नालको मृत्यु पाँच वर्षअघि अमेरिकामा सडक दुर्घटनामा परी भएको थियो ।

कपिलवस्तुका चमार समतामूलक समाज स्थापनाका निम्ति सक्रिय अभियन्ता हुन् । दलित समुदायको बाहुल्य रहेको बासखोर गाउँमा स्कुल खोलेर चार वर्षसम्म नि:शुल्क सेवा गरेका चमार पछिल्ला वर्ष भने कानुनी लडाइँ मार्फत दलित अधिकारको क्षेत्रमा सक्रिय छन् । तराई मानवअधिकार रक्षक सञ्जालमा आबद्ध चमारले गृह जिल्लाबाट केही वर्ष पत्रकारिता पनि गरेका थिए । २०६५ सालमा उनकै अगुवाइमा दलितहरूमाथि ज्यालादारीमा भएको शोषणविरुद्ध जमिनदारविरुद्ध आन्दोलन चलेको थियो । चमारले कान्तिपुरसँग कुरा गर्दै भने, ‘परम्परागत तरिकाले भन्दा कानुनी लडाइँ मार्फत आन्दोलनलाई जारी राख्नेछु ।’

कार्यक्रममा इन्डियन काउन्सिल अफ सोसल साइन्स रिसर्चका अध्यक्ष सुकदेव थोराटले कानुनमा समान अधिकार लेखिँदैमा विभेदको अन्त्य नहुने बताए । उनले भने, ‘समाजको कथित उच्च जातिले आफ्नो वर्चस्व गुमाउन चाहँदैन । त्यसैले सामाजिक व्यवहार, प्रथा र परम्परा नबदलिएसम्म विभेद अन्त्य हुँदैन ।’

स्ट्यान्डफोर्ड युनिभर्सिटीका प्रोफेसर ल्यारी डाइमन्डले लोकतन्त्र र सामाजिक न्यायबीचको सम्बन्धलाई प्रस्ट्याउँदै सामाजिक न्यायबिना प्रजातन्त्र टिक्न नसक्ने बताए । उनले भने, ‘असमानता हुन्जेल दिगो आर्थिक विकास हुँदैन ।’ नेसनल इन्डोमेन्ट फर डेमाक्रेसीका संस्थापक अध्यक्ष कार्ल ग्रेसम्यानले भाषा र जातजातिले नेपाल विश्वकै बहुल राष्ट्र भएकाले यहाँ सामाजिक न्यायको अवधारणाको अभ्यास सफल भयो भने विश्वकै निम्ति उदाहरणीय हुने बताए । उनले भने, ‘प्रजातन्त्र भनेको चुनाव मात्रै होइन । सामाजिक न्याय भयो भने मात्रै त्यहाँ प्रजातन्त्रको सही अभ्यास हुन्छ ।’

सरिता परियार ट्रस्ट फन्ड र जागरण मिडिया सेन्टरको सहकार्यमा प्रदान गरिएको यो पहिलो अवार्ड हो । कार्यक्रममा माओवादी सांसद दुलारी हरिजनले सामाजिक न्यायको कुरा भए पनि दलितहरूले अहिलेसम्म त्यसको महसुस नगरेको बताइन् । उनले भनिन्, ‘चुनावका बेला सबैले दलितको मुद्दा उचाल्छन् र जितेपछि बिर्सन्छन् ।’

http://bit.ly/2b946lY

Similar posts
  • Caste discrimination stronger in Nepa... Sukhadeo Thorat, Professor Emeritus at Jawaharlal Nehru University since 2014, is the chairman of the Indian Council of Social Science Research. He also served as Director of Indian Institute of Dalit Studies. Republica’s Kamal Pariyar caught up with Thorat while he was in Kathmandu to participate in Darnal Award for Social Justice and other lectures. [...]
  • Harijan awarded for his fight for soc... KATHMANDU, Aug 16: The First Darnal International Award for Social Justice was awarded to Raksha Ram Chamar (Harijan) from Madhesi Dalit community for his struggle to achieve education and justice for Dalits and other marginalized groups. The award established in memory of social activist Suvash Darnal is presented to individuals or organizations that have demonstrated [...]
  • कथा रक्षक रक्षारामको: nepalkhabar.com भर्खर २८ वर्ष पुगेका रक्षाराम चमारले सोमबार ५ लाख रुपियाँसहित दर्नाल अवार्ड थापे। सामाजिक न्यायका पक्षमा निरन्तर खटिरहेका चमारको अन्तरकथा त्यत्तिकै प्रेरणादायी छ।  जिल्ला कपिलवस्तु। बाँसखोर वडा नं. ६, सानो कर्मा। नाम जस्तै सानो गाउँ, बढीमा ४० घर। एउटा घर ब्राह्मणको, अर्को एक घर कुर्मीको र तीन चार घर यादवहरुको र बाँकी सबै दलित समुदायको [...]
  • नेपालले दु:ख धेरै बेहोर्‍यो, अब अगाडि... श्रावण ३२, २०७३- अमेरिकाको स्ट्यानफोर्ड विश्वविद्यालयका राजनीतिशास्त्री एवं हुभर इन्स्टिच्युसनका सिनियर फेलो ल्यारी डायमन्ड अहिले काठमाडौंमा छन् । ‘दर्नाल अवार्ड फर सोसल जस्टिस’ वितरण कार्यक्रमलाई सम्बोधन गर्न अन्य अमेरिकी प्राज्ञहरुसँगै आएका उनी लोकतान्त्रिक मूल्य-मान्यता र वैदेशिक मामिलाका क्षेत्रमा सघन ढंगबाट अध्ययन-अध्यापन गरेका प्राध्यापक मानिन्छन् । यिनै विषयको सेरोफेरोमा उनले आधा दर्जनभन्दा बढी पुस्तकहरु लेखेका छन् [...]
  • A consummate democracy activist: OPED... Aug 16, 2016- The sudden death of Suvash Darnal, at the age of 31 in 2011 produced an outpouring of shock and sorrow among the international democracy advocates he had befriended—unusual for someone who died so young and whose work had been confined to the relatively small and remote country of Nepal. While Suvash had [...]

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Upcoming Events

There are no upcoming events at this time.

Darnal Award Nominators (2016)

Learn more about the many individuals involved in selecting the Darnal Award for Social Justice final awardee.

हाम्रा कथाहरु : पिपुल्स आर्काइभ प्रोजेक्ट.
थप अध्ययनका लागि

Inspiring stories from and about people.
Click to learn more...

सामाजिक न्याय.
थप अध्ययनका लागि
Learn more about social justice.
Click here...

Darnal Award for Social Justice - DASJले Dalit Human Rights Portalको किन लेख्ने दलित युवाले ? साझा गर्नुभयो। ... See MoreSee Less

"तपाइँले चिया खाएको गिलास माझ्नु पर्ने ठाउँमा गिलास फोड्नुहुन्छ भने त्यो पनि दलित आन्दोलन हो । तपाइले गरेका विद्रोहहरु पनि लेखिनु पर्छ । हाम्रो इतिहास हामीले नै लेख्नुपर्छ ।" किन लेख्ने दलित युवाले ? #Padamsundas

View on Facebook

Darnal Award Mailing List

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Archives

Skip to toolbar